kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk medalNaše certifikáty
profile-line

Zákaznícky portál

sk
cs
hu
kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk
sk
cs
hu
Domácnosti Firmy a organizácie
14 januára, 2021

10 novoročných predsavzatí, s ktorými ušetríte: Tieto sa oplatí dodržať!

Nový rok sa už tradične nesie v duchu novoročných predsavzatí. Máte už zvolené tie svoje? Ak nie, prinášame vám trochu iný pohľad. Skúste sa tento rok zamerať na domácnosť a jej vplyv na životné prostredie. Ak sa vám podarí zelenšie návyky dodržať, okrem dobrého pocitu vás čaká aj plnšia peňaženka.

1. Začnem správne separovať

Vedeli ste, že podľa odborníkov triedi odpad vo svojej domácnosti až 9 z 10 Slovákov? Otázka však je, či to robíme správne. Máte prehľad o tom, čo patrí do ktorého koša? Dajte si do budúceho roka záväzok, že budete separovať správne. Pomôže vám náš malý ťahák:

Modrá – papier, kartóny, sploštené krabice, noviny, zošity, papierové obaly a vrecúška. Nepatrí sem znečistený papier, obaly od vajíčok, ani rolky od toaletného papiera.

Zelená – sklenené nádoby, fľaše, tabuľové sklo a iné sklenené výrobky. Nepatrí sem zrkadlo ani okenné tabule.

Žltá – petfľaše, plastové fólie, tégliky od jogurtov a igelitové vrecká. Všetky obaly musia byť umyté.

Červená – je určená pre kovový odpad, konzervy, kovové komponenty, alobal a plechovky.

Hnedá – patrí sem biologicky rozložiteľný odpad rastlinného pôvodu. Nepatria sem vlasy, mäso, ani škrupiny od vajec.

Čierna – komunálny odpad, ktorý nepatrí do iných nádob a ani na zberné miesta.

2. Pred odchodom zhasnem

Zlozvyk, ktorý poznáme mnohí. Aj vám sa už stalo, že ste pri odchode z bytu či domu zabudli zhasnúť svetlo? Často prehliadneme najmä malé stolové či stojace lampy. Skúste si na to dať pozor a pred zabuchnutím dverí skontrolujte či vám niečo nechýba. Mobil, kľúče, rúško, zhasnuté? Jednoduchá formulka, ktorú môžete aplikovať pri každom jednom opustení domácnosti. Okrem toho, na svietení môžete ušetriť aj výmenou žiaroviek. Prejdite na LED žiarovky, ktoré sú o 80 až 90 percent úspornejšie a vydržia až 25-krát dlhšie.

3. Oblečenie operiem šetrnejšie

Aj pri praní vieme byť zelenší. Máme zopár rád, ktorých sa oplatí držať. Pokúste sa prať vždy až vtedy, keď špinavou bielizňou naplníte celú práčku. Zvoľte nižšiu teplotu, 30 °C alebo studenú vodu. Za zváženie stojí aj voľba pracieho režimu pri nižších otáčkach, spravidla 600 až 800. Ušetríte tak energiu aj svoje módne kúsky. Posledným tipom je používanie ekologického pracieho prostriedku. Tie klasické obsahujú množstvo chemických látok, ktoré môžu dráždiť našu pokožku a stáť za vznikom rôznych alergií. Okrem toho sú záťažou pre prírodu. 

4. Budem variť úspornejšie

Kuchyňa je miestom, v ktorej trávime v rámci domácnosti množstvo času a dokáže nám tiež spotrebovať veľa energie. Prezradíme vám 3 zaujímavosti, vďaka ktorým možno prehodnotíte svoje správanie:

  • Vedeli ste, že použitím pokrievky pri varení znížite spotrebu energie až na tretinu? Ideálne sú tlakové hrnce, ktorými ušetríte ďalších 50 %. 
  • Vedeli ste, že v rúre je dostatočne teplo ešte niekoľko minút po vypnutí? Môžete v nej tak pohodlne dopiecť obľúbený koláč, zapekané zemiaky alebo mäso. 
  • Vedeli ste, že zvyšky jedla alebo desiatu môžete zabaliť aj bez použitia alobalu či plastovej fólie? Stavte na praktický voskový obal, ktorý môžete používať aj niekoľko rokov.

5.Skontrolujem teplotu chladničky

Kedy ste si naposledy skontrolovali teplotu v chladničke či mrazničke? Na túto činnosť mnohí zabúdame a pritom je rovnako dôležitá, ako pravidelné čistenie či odmrazovanie. V chladničke by sme mali udržiavať okolo 2 až 3 °C, v mrazničke zhruba -18 °C. Nastavením správnych teplôt chladia vaše spotrebiče len toľko, koľko naozaj potrebujete, čím šetríte zbytočné výdavky. 

6. Dám si pozor na prekurovanie

S prekurovanými domácnosťami sa stretávame najmä v zime. Znížením teploty o 2 °C pritom dokážeme ušetriť až 5 % energií mesačne. Pri znížení o 5 °C až 10 %. Zvlášť pozor by si mali dať ľudia žijúci v mestách, ktorým môžu vysoké teploty v bytoch oslabiť imunitu.

Vezmite do ruky teplomer. Optimálna teplota v obývačke je približne 21 °C, v kuchyni okolo 19 °C. V detskej izbe alebo kúpeľni pokojne udržujte medzi 22 až 24 stupňov Celzia. Naopak, v spálni vám prospeje chladnejšia klíma, od 16 do 19 °C. Pokiaľ chcete mať vykurovanie pod kontrolou, zvážte inštaláciu termostatu.

7. Počas umývania zubov zastavím vodu

Keď si budete najbližšie umývať zuby, holiť sa alebo si mydliť ruky, zastavte vodu. Za jednu minútu totiž odtečie z kohútika do odpadu asi 10 litrov vody. To je zhruba toľko, koľko by vám v priemere vystačilo na denný pitný režim počas celého pracovného týždňa. O to viac škody vzniká tým, že sa jedná o pitnú vodu, ktorej je vo väčšine krajín sveta nedostatok. 

8. Zvolím sprchu namiesto kúpeľa

Horúci kúpeľ je po ťažkom dni hotový balzam! Pre dušu, aj pre telo. Ak vám však záleží na spotrebe a rozmýšľate ekologicky, dopriať by ste si ho mali len výnimočne. Na každodennú hygienu je dobré uprednostniť sprchovanie, pri ktorom ušetríte až 20 % vody. Chcete ušetriť ešte viac? Zakúpte si sprchové hlavice s regulovaným alebo zníženým tokom vody. 

9. Vypnem nepoužívanú elektroniku

Aj vy máte pri posteli neustále zapojenú nabíjačku na mobil? Takzvaná „vampire“ elektronika predstavuje napríklad káble od mobilu, laptopu, televíziu v stand-by režime, set-top box, kávovar či tlačiareň.

Títo upíri dokážu cucať až 10 % vašej celkovej mesačnej energie. A to úplne zbytočne, pretože ju nevyužijete. Miesto vypájania všetkých zástrčiek zvoľte predlžovačky s vypínačom. Stačí jeden „klik“ a domácim Drakulom zhasnete na dobrú noc. 

10. Zmením dodávateľa

Ak túžite svoje nové záväzky posunúť o úroveň vyššie, posledným krokom k zelenšiemu roku 2021 môže byť zmena dodávateľa energií. Energia z obnoviteľných zdrojov, akými sú voda, vietor či slnečné žiarenie, je výhodným riešením pre každú modernú domácnosť.

Vďaka nášmu prístupu v RIGHT POWER môžete byť ekologickí aj vy. Využite garantovanú najnižšiu cenu na trhu a tešte sa z rozhodnutia, ktoré pozitívne ovplyvní nielen váš životný štýl, ale ja prírodu.

Témy v tomto článku : ekológia, tipy a návody

shape