kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk medalNaše certifikáty
profile-line

Zákaznícky portál

sk
cs
hu
kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk
sk
cs
hu
Domácnosti Firmy a organizácie
10 mája, 2021

Ako si vyrobiť malú veternú elektráreň. Oplatí sa vôbec?

Malá „elektrárnička“ na veterný pohon je výbornou alternatívou v miestach bez prípojky elektrickej energie. Vďaka nej získate osvetlenie, môžete ohrievať vodu či napojiť notebook. Pobyt vo vysokohorskej chate či v karavane sa tak stane omnoho príjemnejší.

Domáce veterné turbíny delíme na vrtuľové stroje s horizontálnou osou (HAWT) a na stroje s vertikálnou osou (VAWT), takzvané vertikálne rotory. Zariadenie má zväčša vrtuľu o priemere cca 16 m a inštalovanú kapacitu do 60 kW. Rodinné domy však využívajú aj menšie zdroje, a teda aj vrtuľa môže byť o niečo menšia, s priemerom 3 m. Celkom jej tak postačí nižšia intenzita vetra. Z tohto dôvodu je pre podmienky na Slovensku ako stvorená.

Kontrola veterného potenciálu

Pred inštaláciou malej domovej veternej elektrárne by sme si mali zabezpečiť analýzu veterného potenciálu. Najlepšie oblasti z hľadiska veternosti sú na západnom Slovensku, osobitne pri hraniciach s Rakúskom a Českou republikou.

Na plochých otvorených terénoch je na Slovensku priemerná celoročná rýchlosť vetra (Va) meraná vo výške 10 m nižšia ako 4 m/s. Najvyššie hodnoty sú na Krížnej 5,4 m/s a na Chopku 5,6 m/s, v uzatvorených údoliach Slovenska je to pod 3 m/s.

• Na západnom Slovensku pod 4 m/s

• Na juhu v Podunajskej nížine cca 3,5 m/s

• Na východnom Slovensku okolo 3 m/s

• V uzatvorených údoliach Slovenska pod hranicou 3 m/s.

• Na horských hrebeňoch viac ako 4-5 m/s

Miesto bez prekážok

Zariadenie by nemalo byť tienené stromami alebo rušivou zástavbou. Súčasťou malej veternej elektrárne je kabeláž (jednosmerné a striedavé káble), meniče, podporné a istiace prvky (prepäťové ochrany, podnapäťové ochrany a pod.).

Elektrárnička funguje na podobnom princípe ako stredné a veľké elektrárne. Aj ona obsahuje generátor, rotor, systém natáčania rotoru v smere vetra a iné. Môže byť pripojená na sieť samostatnou prípojkou, alebo pripojením na sieť s využitím tzv. zeleného bonusu. V praxi to potom znamená, že vyrobená elektrina sa primárne spotrebuje a do siete sa dostávajú len jej prebytky. Tento spôsob s obľubou využívajú majitelia rodinných domov, kancelárskych budov, ale aj menších prevádzok.

Menej sa využíva tzv. ostrovný systém. Vtedy nie je zariadenie pripojené na rozvodnú sieť. Energia napája priamo spotrebiče, alebo je uložená v akumulátore.

Oplatí sa kombinovať

V našich zemepisných šírkach je zaujímavé kombinovať fotovoltaické panely a malé veterné turbíny. Vďaka tomuto spojeniu je možné vyrovnávať sezónne nerovnosti. Počas slnečných mesiacov je prebytok slnečného svitu, čo je vhodné na využívanie fotovoltaických systémov, v novembri až apríli sú naopak dobré veterné podmienky.

Malé veterné turbíny majú výrazne nižšiu účinnosť ako veľké turbíny. V kombinácii s relatívne vyššími investičnými nákladmi znamená sú len veľmi ťažko využiteľné v domácnostiach ako fotovoltika.

Možno aj s podporou od štátu

Slovenské domácnosti možno budú môcť žiadať aj dotáciu na malé veterné turbíny v rámci projektu Zelená domácnostiam. Ministerstvo životného prostredia plánuje v roku 2021 zmeniť zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, na základe ktorého by sa mohli vytvoriť podmienky na čerpanie dotácie na malé veterné elektrárne.

Maximálna výška podpory je 1 500 eur na inštaláciu (500 eur na jednu kilowatthodinu inštalovaného výkonu veternej turbíny). Zatiaľ je možné podporiť len malú veternú elektráreň od čínskeho výrobcu veternej turbíny Qingdao Greef New Energy Equipment, ktorý sa zatiaľ ako jediný zaregistroval do oficiálneho zoznamu podporovaných malých obnoviteľných zdrojov energií.

Zdroj:

www.hobbyportal.sk/majstrovanie/ostatne76/vyroba-malej-veternej-elektrarne

Ernest Ježík, 2015 – Semináre „Využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnosti“

shape