kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk medalNaše certifikáty
profile-line

Zákaznícky portál

sk
cs
hu
kontakt@rightpower.sk 0850 111 094 - Magyarul is kommunikálunk
sk
cs
hu
Domácnosti Firmy a organizácie
21 decembra, 2020

Ako vybrať spotrebič, ktorý je najviac eco-friendly? Poradíme vám

Na spotrebu energií v domácnosti vplýva viacero faktorov. Záleží na počte členov, ich energetických návykoch či nadmernom plytvaní. Svoju rolu zohráva aj cena za odoberanú elektrinu. Vedeli ste, že jednou z najčastejších príčin nedoplatkov môže byť stav vašich domácich spotrebičov? Poradíme, na čo si dať pozor aj ako zostať ekologickí.

Naučte sa čítať energetické štítky

Podľa platných nariadení Európskej únie by ich mal obsahovať každý jeden predávaný spotrebič. Dokážu vám prehľadne pomôcť pri výbere ekologického zariadenia. Štítky sú označené písmenami od A po G a rozdelené do kategórií podľa farieb. Voľbou energicky úsporného spotrebiča si môžete ušetriť aj pár desiatok eur a poďakujú sa vám aj budúce generácie. Pri nákupe sa snažte držať zelených farieb a písmen triedy A, prípadne A+, A++ alebo A+++.

Začnite pohľadom do kuchyne

Zariadeniu v kuchyni odporúčame venovať vyššiu pozornosť. Spotrebiče, ako chladnička, umývačka riadu alebo elektrická rúra predstavujú veľkých konzumentov energie. Vyššia vstupná cena sa oplatí pri chladničke, keďže práve tá je v prevádzke 365 dní v roku. Umývanie riadu vám zjednoduší dobre zvolená umývačka. Ak vyberiete ekologický variant, šetríte navyše aj prírodu. Rozumnou a zelenšou voľbou je tiež remoska alebo mikrovlnná rúra namiesto elektrickej, najmä pri príprave či zohrievaní menších jedál.

Šetrite vodou, nielen v kúpeľni

Pri výbere novej práčky zvážte okrem hodnôt energetického štítku aj kapacitu bubna. Čím viac bielizne totiž dokážete vyprať na jeden cyklus, tým lepšie. Modernejšie zariadenia disponujú režimom pre rôzne typy praní, čo má tiež priaznivý efekt. Ak používate sušičku, z dlhodobého hľadiska sa vám oplatí priplatiť za šetrnejší model. V kúpeľni to však nie je len o elektrine, ale aj o spotrebe vody. Tú dokážete zefektívniť napríklad kúpou úspornej sprchovej hlavice, ktorá sama reguluje a spomaľuje prietok.

Svieťte úspornejšie ako ostatní

Nie je svetlo ako svetlo. Svoje energetické štítky majú aj žiarovky a lampy. Vedeli ste, že ak by ste svoju domácnosť vybavili LED žiarovkami, ušetrili by ste v priemere až 40 eur ročne? Vyplýva to z prieskumu Energy Saving Trust . Okrem toho by ste tak zredukovali svoju uhlíkovú stopu až o 65 kilogramov.Výberu osvetlenia preto venujte pozornosť. Spotrebu elektriny tiež znížite správnymi návykmi a vypínaním svetla v miestnostiach, kde sa nikto nenachádza. Životné prostredie aj vaša peňaženka vám to odplatia.

Televízor o veľkosti, akú potrebujete

Záleží na konkrétnej domácnosti, no jednými z najvyťažovanejších spotrebičov sú práve televízory. Nielen pri nich platí pravidlo, nekupovať viac, ako reálne potrebujeme. Voľte preto radšej úspornejšiu technológiu s menšou uhlopriečkou. To isté platí aj pri počítačoch. V porovnaní s laptopmi, stolové konzumujú viac energie. Šikovný a moderný notebook vám navyše ušetrí priestor a váži omnoho menej kilogramov. Ak však potrebujete pracovať s väčšou obrazovkou, šikovným riešením je pripojenie k externému monitoru.

Zefektívnite spotrebiče, ktoré neplánujete meniť

Ak už z akéhokoľvek dôvodu nechcete staršie spotrebiče vymeniť, zvážte prostriedky na regulovanie spotreby. Riešením môže byť finančne dostupná kúpa inteligentných zásuviek, pomocou ktorých môžete spotrebu energií monitorovať aj na diaľku. Svoju rolu tiež zohráva cena odberanej elektriny, ktorú často preplácame. Pomôže zmena dodávateľa. Slovenská spoločnosť RIGHT POWER je lídrom na európskom trhu zo zelenou elektrinou. U nás máte istotu, že zaplatíte tú najlepšiu cenu.

PLAŤTE ZA ELEKTRINU MENEJ


Témy v tomto článku : ekológia, šetrenie, tipy a návody

shape